Skupština Republike Kosova

Predsednik Glauk Konjufca: Albanski verski model teško je pronaći negde drugo

21.03.2025

Predsednik Skupštine Republike Kosovo Glauk Konjufca, prisustvovao je okruglom stolu na temu “Međureligijski dijalog po albanskom modelu”, koji je danas održan u Katedrali “Majka Tereza” u Prištini.

Predsednik Konjufca je tokom svog govora rekao da albanski model verskog suživota treba promovisati na akademskom i organizacionom nivou, budući da je jedna od retkih pojava u savremenim društvima.

“Zaista verujem da postoji originalni albanski model verskog suživota, model koji je teško pronaći negde drugo. Duga istorija našeg napaćenog naroda pokazuje da u nijednom trenutku nije bilo sukoba zasnovanog na religiji. Naš narod je nosilac četiri velike monoteističke vere i zaista je vredno proučiti kako među našim narodom nije bilo nikakvog uznemirenja na verskoj osnovi, što je retkost u odnosu na druge narode”, istakao je Konjufca.

Čelnik Skupštine Konjufca dodao je da ovaj model treba da proučavaju akademici i da se širi u svetu, kako bi se pokazalo ovo bogatstvo albanskog  naroda.

Kako je naveo Čelnik Skupštine, drugi model ove vrednosti među Albancima je vekovima građeni suživot, koji je smatrao zaslugom svih, ali više većinskih vernika.
 
“Ne postoji zemlja na svetu koja može da ima udobnost, mir, stabilnost i prosperitet ako je većina protiv toga. Ako je većina protiv ovakvog modela, uvek će biti nemira, nasilja i tenzija”, rekao je Konjufca.

Prema rečima predsednika Skupštine, verski dijalog ne bi mogao naći pogodnije mesto za otvaranje kao temu diskusije nego na Kosovu, ali i u zemljama u kojima žive Albanci. 

“Religija nikada nije bila prepreka za ostvarenje nacionalnih ciljeva, kao što je bio slučaj sa proglašenjem nezavisnosti Albanije 1912. godine, ali i proglašenjem nezavisnosti Kosova 17. februara 2008. godine”, rekao je predsednik Konjufca, dodajući da u nacionalnoj istoriji ima mnogo verskih vođa koji su se borili za oslobođenje od okupatora.

Predsednik Glauk Konjufca istakao je da Albanci različitih veroispovesti ne samo da su živeli u miru jedni s drugima, već su pružali utočište progonjenima i spasavali ih, kao što je bio slučaj sa Jevrejima tokom Drugog svetskog rata, a to je, prema njegovim rečima, najveći dokaz ove vrline albanskog naroda. 

Okruglom stolu prisustvovali su brojni gosti, razne domaće i međunarodne ličnosti.

Okrugli sto je organizovalo udruženje “Drita”, uz podršku Katoličke biskupije Prizrena, Islamske zajednice Kosova i Opštine Priština.